Aşk ve Tecrübe

 Aşk ve Tecrübe
Okunuyor Aşk ve Tecrübe

Aşk, evreni ve zihnimizi kontrol eden en temel dürtülerden olan Eros’un bir ürünüdür bana sorarsanız. Duygusal ve fiziksel ihtiyacın canlı ya da cansız varlık üzerine aktarılması ve bu durumun kişide bağımlılık yaratmasıdır. Ve insan psikolojisi, sevilme ve sevme duygusundan haz alacağını iyi bilir. Bunu aktaracağı maddeyi ölçütlendirirken yaşamsal uyaranları ile hareket eder. Aşka biçilen değer ise Freud’un tecrübeli insan tanımına uyumludur bana göre. Tecrübe ile aşk ters orantılıdır. Ne kadar tecrübeye sahip olursanız o kadar çok aşka olan inancınız kırılır. Bu nedenle ilk aşk diye bir kavram vardır. İlk aşk en saf duygularla ve tecrübesizlikle yaşanır. Ne kadar çok tecrübe ederseniz o kadar güvensiz ve sorgulayıcı olursunuz. Fakat asıl önemli olan, her bir yeni tecrübeye yeterli düzeyde beklenti ekleyerek, kendinizi derin bir umutsuzluğun içinde bulmamanızdır. Çünkü inancın içinde aşk her zaman var olmasa bile umut hep vardır ve var olmalıdır.

 

- Köşe Yazarı: Sibel Süslü -

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
  • Avatar for Anıl ALAN Anıl ALAN dedi ki:

    “Ne kadar çok tecrübe ederseniz o kadar güvensiz ve sorgulayıcı olursunuz.” Genel insan yaklaşımını ne kadar da güzel açıklıyor 🙂

  • Avatar for goknurulu goknurulu dedi ki:

    Aşk tecrübe edilip bu kadar iyi özetlenirdi . Ne diyebilirim ki gerçekten doğru tespitler ile yazılmış. Yüreğinize sağlık ….

Bir Yorum Yapın